Benőtt köröm ( unguis incarnatus)
Amikor a körömlemez oldalsó széle a körömsáncba nyomul, akkor beszélünk benőtt körömről. Ez lehet csak a körömsarok, de akár a körömlemez teljes oldala is benőhet. Fájdalmas, sok esetben gyulladás kíséri. A gyakori gyulladások miatt nem ritka, hogy a körömsánc szélén vadhús fejlődik.
A benőtt köröm akkor kezelhető a leghatékonyabban, ha nincs gyulladásban. Érdemes háromhetente felkeresni a pedikűröst. A szúró fájdalom érzése jelzi, hogy a köröm nyomja a körömsáncot.
Kialakulásának okai:
Veleszületett vagy szerzett köröm deformitások:
- kanál alakú köröm sajnos már a csecsemőnek is okozhat benőtt köröm problémát. A baba körme feldörzsöli az oldalsó bőrredőt, mely kisebesedik. Az ilyen veleszületett köröm deformitásnál a legoptimálisabb, ha a körmöt egészen rövidre vágjuk, ügyelve arra, hogy a körömszéleknél ne maradjon szúrós sarok.
- A láb ortopédiai elváltozásai a körmöket is deformálják. A bütyök és a harántboltozat süllyedése miatt, egymásra forduló ujjaknál nagyon gyakori a benőtt köröm.
Körömnövekedési zavarok:
A köröm növekedési zavarai kialakulhatnak; fejlődési rendellenességek miatt, tartós belgyógyászati betegségek miatt, rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásaként és különböző sérülések miatt. Ezeket a növekedési zavarokat megszüntetni nem lehet, a körmöket rendszeresen pedikűrös szakemberrel kell kezeltetni.
Szűk hegyes orrú cipők rendszeres viselése:
A cipő nem csak az ujjakat nyomja össze, hanem a körmöket is. A körmök állandó összenyomása megváltoztatja a köröm normál ívét, így lesz belőle benőtt köröm.
Terhesség és szoptatás:
A terhesség harmadik hónapjában a kismama hormonháztartása megváltozik. A kötőszövetek lazábbak lesznek. A testsúly növekedik. Igazából nem változik meg a köröm formája, azaz a köröm nem nő a körömsáncba, hanem az oldalsó bőrredő duzzad meg és gennyes, állandóan váladékozó gyulladás alakul ki. A körmöt ilyenkor úgy lehet kezelni, mintha benőtt köröm lenne. A hormonok a szoptatás után pár hónappal visszaállnak normál működésükre, akkor ez a tünet magától megszűnik. A következő babavállalásnál ismét előjön.
Tünetei:
- kezdetben nyomásra fájdalom,
- járás közben is fájdalom jelentkezik,
- duzzanat, bepirosodik a körömsánc,
- gennyesedés, krónikus gyulladás,
- megjelenik a granulációs szövet "vadhús"
A benőtt köröm kezelése:
Hagyományos kezelésen azt értjük, ha eltávolítjuk a körömsáncból a benőtt körömrészt. Körömcsípővel a szabadszélt becsípjük a körömsánc felé. Ezzel irányt adunk a vésőnek. A vésővel, óvatos mozdulattal kiemeljük a benőtt körömrészt. A körömsáncot kitisztítjuk, az esetleges bőrkeményedést, tyúkszemet eltávolítjuk. A területet fertőtlenítjük, majd szükség szerint tamponáljuk. Ezt a tevékenységet a pedikűrös csak a vendég beleegyezésével végezheti.
A benőtt köröm nem minden esetben növeszthető ki, sajnos egy életen át viselni kell kellemetlen tünetét. A pedikűrös kíméletesen kezeli a benőtt körmöt. Az orvos kis műtéttel eltávolítja a körömlemezt vagy ék bemetszéssel a köröm szélet. Sajnos egyik megoldás sem végleges és lassan gyógyul, sok esetben még kellemetlenebb tünetek maradnak a műtét után. A mátrix kikaparása végleges megoldás, de ezt valamiért az orvosok nem szívesen csinálják.
Vannak körömtípusok, körömformák melyeknél a benőtt köröm kinöveszthető. Ez a művelet rendszeres kezelést igényel legalább egy éven keresztül. Sajnos nem minden körömnél alkalmazható.
Róth Éva lábápoló mester